Fotogalerie

Občas se dá šotoušit na pár metrech kolejnic. Naposledy se mi to podařilo právě dnes cestou na event ve Žďáře nad Sázavou. Několik desítek metrů nad silnicí se naparuje parní kráska typového označení 312.05, našminkovaná, oděná do slušivých černočervených barev. Jejím domovem je areál resortu Erich, čili někdejší rekreační areál železničního vojska v Sázavě, který chátral dlouhá léta až do roku 2016. 

Ještě nedávno však tahle kráska vyrobená v ČKD Sokolovo v Praze-Libni v padesátých letech minulého století stála v prostorách původního sázavského nádraží. Tam však příliš nezářila, byla to spíš taková umouněná Popelka. V původním sázavském nádraží na bývalé trati z Havlíčkova Brodu do Brna fungovalo od roku 1954 železniční vojsko. Tedy od té doby, co byla v roce 1953 zprovozněna nová trať. Zrušeno bylo až v roce 1993 a jeho majetek byl vyčleněn k privatizaci. V roce 1999 se nabyvatelem majetku a pokračovatelem v dlouhodobé tradici výroby a oprav železniční techniky stala společnost SaZ.

V areálu železničních opraven však měli ještě jeden opravdový unikát. Lokomotivu Prinz Erich, kterou v Linci v roce 1890 vyrobila firma Krauss & Comp., s výrobním číslem 2339 a s typovým označením 300.203. Měla propálený kotel a tvářila se, jako když ji mají v nejbližší době rozřezat autogenem a odvézt do šrotu. Nikdy by mě nenapadlo, že se ji podaří opravit a že se jednou stane perlou našich železnic, naší nejstarší provozuschopnou lokomotivou.

A tak nejspíš asi ani nemusím vysvětlovat, proč zrekonstruovaný areál nese název Erich. Ericha tu - bohužel či bohudík?! -  nepotkáme, protože ten rozdává radost všem šotoušům na "opravdových" kolejích, můžeme tu však obdivovat lepé křivky Krásky. Nachází se sice na soukromém pozemku, ale nebojte se vstoupit, areál je veřejně přístupný. Slušné chování návštěvníků se předpokládá. 

Na nástupišti číslo jedna, kolej jedna, směr jízdy Žďár nad Sázavou, je přistavena parní lokomotiva 312.05. Prosím, ukončete svůj ostych, lokomotiva je připravena k obdivu!  

Tematicky příbuzný článek naleznete zde: Šotoušení v Sázavě (24.04.2023)